IO1 JUIBAD Manual for Teachers about Fake News – Turkish

white and black letter blocks
white and black letter blocks
Download
Download is available until [expire_date]
  • Version 1.0.1
  • Download 31
  • File Size 3,73 Mb
  • File Count 1
  • Create Date June 6, 2022
  • Last Updated July 17, 2023

IO1 JUIBAD Manual for Teachers about Fake News - Turkish

Sevgili Eğitimciler,

Bugün, hepimizin hayatı internet ve sosyal ağlar olmadan düşünülemez. Orada, çeşitli içerikler her gün büyük akışlar halinde bize saldırır. Bu, bize sağlanan içeriği değerlendirmek ve haberleri yalancılardan ve yanlış bilgilerden ayırmak için yeni becerilerin geliştirilmesi için zorluklar yaratır, bu nedenle medya okuryazarlığı, eleştirel düşünme ve analitik becerilerin geliştirilmesi özellikle önemlidir.
Dezenformasyon çağında okulun rolü çok önemlidir. Medya okuryazarlığı, medya ve teknolojiyi anlama, çeşitli medya kanallarında yayılan bilgiyi bulma, analiz etme ve değerlendirme yeteneğini içeren bilgi, beceri ve alışkanlıklar bütünüdür.
Medya okuryazarlığı eğitimi, bu yöntemin geliştiricileri tarafından bize ulaşan içeriği eleştirel olarak değerlendirmenin ve analiz etmenin önemli bir yolu olarak algılanır, bu nedenle bu araçta yalancılar hakkında öğrenme ve öğretme hakkında ipuçları, kaynağı ve sahte olanı belirlemek için görev örnekleri bulacaksınız. yayılan bilgilerin manipülasyonunu değerlendirmek ve propaganda, yanlış bilgi ve yanlış haberlerin tanınmasını teşvik eden görevler ve alıştırmalar.
Eğitimciler olarak, kişisel veya sosyal amaçlar için bilgi ve fikirleri arayarak, seçerek ve yayarak öğrencilerin medyayı doğru şekilde kullanmayı öğrenmelerine ve içeriklerini eleştirel bir şekilde değerlendirmelerine yardımcı olmamız gerekir.
Bu hedeflere ulaşmak için 7 farklı kuruluş PGI D-r IVAN BOGOV, 5o GYMNASIO VOLOU, ASSOCIATION DE COOPERATION AL DESAROLLO ABARKA, ULUSLARARASI UYGULAMALI PSİKOLOJİ VE İNSAN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ DERNEĞİ KÜLTÜREL DERNEĞİ, VILNIUS MESLEKİ, SC PSIHOFORWORLD güçlerini birleştirdi ve JUIBAD projesini başlattı - Dezenformasyona karşı savaşta bize katılın.
Projenin amacı, çevrimiçi dezenformasyonla mücadele eden Avrupa Tebliği doğrultusunda, sahte haberler ve çevrimiçi dezenformasyonla mücadele etmek için okul öğrencileri arasında gerçekleri kontrol etmeyi ve eleştirel düşünmeyi teşvik etmek: Sahte haberlere Avrupa Yaklaşımı, aşağıdakilerle ilgili çeşitli olumsuz sonuçlara yol açabilir ırkçılık, hoşgörüsüzlük, yabancı düşmanlığı, ayrımcılık gibi sağlıkla ilgili konularda yanlış inançlar üretmektedir. Ayrıca, sahte haberler nefret söylemini ve diğer olumsuz sonuçları artırabilir.
Proje, aşağıdaki özelliklere ve beklenen etkiye sahip 9 dile çevrilmiş 3 fikri çıktının üretilmesine dayanmaktadır. Kuruluşun proje süresince geliştirdiği 3 fikri üründen biri de gözlerinizin önünde.
Çevrimiçi bir “Sahte Haberlere Karşı Okul Öğretmenleri El Kitabı”, Sahte Haberleri çürütmeye odaklanan problem çözme alıştırmaları yoluyla öğrenciler arasında eleştirel ve yanal düşünmeyi destekleyen metodolojileri içeren okul öğretmenlerini hedef alan bir e-kitaptır; sahte haberlerin olumsuz etkilerine maruz kalma riski altındaki öğrencileri belirlemeye yönelik psikolojik bir test; okul öğretmenleri tarafından yönlendirilen yalan haberlerin ortaya çıkarılması, yanal düşünme, eleştirel düşünme tespiti için bir oyunlaştırma metodolojisi ve pratik örnekler; ve klasik okul programlarına özel entegrasyon için çeşitli öğretim alanlarında sahte haberlerin etkisini açıklamak için tasarlanmış öğretmenler için alıştırmalar.
Bu metodolojik araçta aşağıdaki sorunları bulacaksınız:
• Farklı okul konularındaki yalan haberler ve dezenformasyon “İnfodemiye karşı aşı” teori ve uygulaması.
• Propaganda, yanlış bilgi ve sahte haberlerle uğraşan öğrencileri eğitme konusunda eğitimcilerin ve öğretmenlerin bilgilerini artırmak.
• Bu konuları farklı derslerin müfredatına entegre etmelerine yardımcı olmak.
• Bu alanda okul-politika geliştirme ve eylem planlamasına öncülük etmek.
• Sahte haberler nasıl anlaşılır - Sahte haberleri öğretmek ve öğrenmek için 10 ipucu.
• Artan eleştirel düşüncenin yanı sıra dezenformasyon ve sahte haber tehlikesi.
• Yaygın öğrenme araçları, yarışma etkinlikleri, oyunlar, sahte haberlerle mücadele aracı olarak sosyal tiyatro, çevrimiçi araçlar.
• Öğrenciler için oyunlaştırma ve diğer alıştırmalar (gerçek oyunlar).
Hazırladığımız bu yayının, öğrencilerinizin medya okuryazarlığını, analitik becerilerini ve propaganda, yanlış bilgilendirme ve yalancıları tanımada eleştirel düşünmelerini planlama ve geliştirmede sizin için yararlı olacağını umuyoruz.

“JUIBAD – Dezenformasyona karşı savaşta bize katılın” projesinin ekibi.